BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

KONFERENCJA TRANSHUMANIZM I SZTUCZNA INTELIGENCJA

17 maja Opera i Filharmonia Podlaska wraz z Kołem Naukowym Filozofów Instytutu Socjologii UwB oraz Podlaskim Festiwalem Nauki przygotowuje konferencję naukową pt.: Transhumanizm i sztuczna inteligencja.Konferencję poprzedzą Warsztaty trans – humanistyczne, które 16 maja poprowadzi profesor Piotr Nowak i Rafał Kuczyński.

Warsztaty i konferencja odbędą się w Sali Kameralnej OiFP-ECS przy ulicy Odeskiej 1.

SALA KAMERALNA

  • 16 MAJA (czwartek)

    17:00-ok.22:00 – Warsztaty transhumanistyczne

  • 17 MAJA (piątek)

    15:00-ok. 22:00 – konferencja Transhumanizm i sztuczna inteligencja

Pytania o to skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy jako ludzkość, towarzyszą refleksji filozoficznej od czasów starożytnych. Dzięki odkryciom współczesnych nauk społecznych, osiągnięciom medycyny, cybernetyki, inżynierii genetycznej czy sztucznej inteligencji, pytania o naturę człowieka i jego przyszłość, powracają w coraz to nowszych kontekstach. Filozofia transhumanizmu opiera się na założeniu, że człowiek jest w swym obecnym kształcie jedynie stadium przejściowym. A jako istota o dynamicznej, zmieniającej się naturze, podlegającą nieustannym przekształceniom społecznym, kulturowym, genetycznym i technologicznym, dąży do stanu „postludzkiego”. Takie założenia filozofii transhumanizmu prowadzą do odrzucenia koncepcji człowieka jako niezmiennego, doskonałego wytworu Natury lub Boga. Kondycja ludzka dzięki użyciu technologii, zdaniem transhumanistów, podlega nieustannym zmianom
i przekształceniom, co w przyszłości ma doprowadzić do stworzenia nowego, lepszego gatunku człowieka.

Główne pytania, na które prowadzący i uczestnicy konferencji będą próbowali odpowiedzieć, to:

Czy transhumanistyczna wizja jest technologiczno-filozoficzną utopią, czy poważną prognozą naukową? Jakie zagrożenia i jakie nadzieje wiążą się z rozwojem inżynierii genetycznej, nanotechnologii, sztucznej inteligencji i robotyki kognitywnej? Jakie są etycznie dopuszczalne granice rozwoju (modyfikacji) człowieka? A przede wszystkim:

Kim jest człowiek i jakie jest jego miejsce w przyrodzie?

Szczegółowy harmonogram konferencji i warsztatów oraz propozycje tematów dostępny:

http://www.opera.bialystok.pl/pl/eventy/

Źródło